Stomatologia estetyczna

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna zajmuje się poprawą estetyki białej (zmiana koloru i kształtu zębów) oraz różowej (chirurgia plastyczna dziąseł) jamy ustnej.

Często zdarza się, że osoby pomimo rzetelnego dbania o stan swojej jamy ustnej i posiadania zdrowych zębów, mają problemy z ich wyglądem. Stomatologia estetyczna pozwala na znaczącą poprawę takiego stanu, a aktualny rozwój nauki daje duże pole do popisu.

Często ludzie kojarzą stomatologię estetyczną głównie z programami widzianymi w TV, w których lekarze dają pacjentom całkowicie nowe uśmiechy. Owszem, takie zabiegi też mają miejsce, jednakże dużo częściej stomatologia estetyczna zamyka się w ramach mniejszych korekt i zabiegów.

Wybrane zabiegi stomatologii estetycznej

W ramach stomatologii estetycznej wykonuje się:

 • wybielanie nakładkowe zębów
 • korekty dziąseł i tkanek miękkich
 • skaling zębów
 • piaskowanie
 • polerowanie zębów

Pytania i odpowiedzi

 • Chciałam wybielić sobie zęby, ale lekarz odmówił. Dlaczego?

  Zabiegi stomatologii estetycznej podlegają różnym ograniczeniom i nie można ich wykonywać u wszystkich pacjentów. Jednym z głównych przeciwwskazań jest wiek pacjenta – zabiegów nie można wykonywać u pacjentów, których fizjonomia nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Wyjątkiem są tutaj zabiegi typu: piaskowanie, skaling czy też polerowanie, które mają głównie na celu poprawę higieny jamy ustnej, a efekty estetyczne są niejako… pożądanym efektem ubocznym.

 • Chcę przykleić licówki, a lekarz każe mi zrobić leczenie kanałowe. O co chodzi?

  Estetyka uśmiechu jest to ostatni (co nie znaczy, że najmniej ważny) aspekt leczenia pacjenta. W przypadku nie wyleczonych zębów każdy zabieg stomatologii estetycznej będzie miał krótkotrwały efekt. Przyklejenie licówek pomoże na chwilę, ale nie wyleczone zęby nadal będą w złej kondycji. Docelowo albo licówki odpadną, albo będzie konieczność ich usunięcia przez lekarza w calu przeprowadzenia leczenia zębów, bo ból będzie nieznośny. Przyklejanie licówek (lub robienie innych zabiegów estetycznych) to jak malowanie rozwalającej się ściany. Bez dobrej naprawy w środku szybko pojawią się pęknięcia i rysy.

 • Chcę mieć białe zęby jak śnieg. Lekarz prosi, bym się zastanowiła. Dlaczego?

  Idealnie białe zęby to często powtarzane pragnienie wielu z pacjentów. Proszę jednak wziąć pod uwagę fakt, że zbyt białe zęby nie wyglądają naturalnie. Niestety, część pacjentów, którzy chcą radykalnie rozjaśnić swoje zęby po takim zabiegu wygląda „sztucznie” i żałuje swojej decyzji. Przez przystąpieniem do zabiegów wybielających warto skonsultować się z lekarzem i posłuchać jego rad – dzięki wieloletniemu doświadczeniu lekarz jest w stanie dość trafnie ocenić, w jakim odcieniu Państwa zęby będą wyglądać naturalnie i zdrowo.

Umów się na wizytę Formularz kontaktowy