Leczenie endodontyczne

Czym jest leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne, potocznie zwane „leczeniem kanałowym” to usunięcie zakażonej bakteriami miazgi zęba z kanałów korzeniowych przy użyciu precyzyjnych narzędzi, oczyszczenie komory i kanałów zęba oraz wypełnienie systemu kanałów szczelnym materiałem w celu zapobieżenia pojawienia się bakterii w kanałach ponownie.

Jest to terapia nieodwracalna (po leczeniu kanałowym ząb staje się „martwy”) ale często jest to jedyny sposób na uratowanie zęba i uniknięcie jego całkowitego usunięcia.

Przesłanki do leczenia endodontycznego

Jest wiele przesłanek do zastosowania leczenia kanałowego. Głównymi, ale nie jedynymi, są: zapalenie miazgi zębowej oraz głębokie ubytki próchnicze. Leczenie to stosuje się również przy leczeniu protetycznym – przed wykonaniem mostu lub korony. Częstym wskazaniem do leczenia kanałowego jest również uraz fizyczny, czyli zwichnięcie lub złamanie zęba.

W przypadku, gdy pierwotne leczenie kanałowe nie przyniosło pożądanych skutków lub zostało wykonane nieprawidłowo, pojawiają się powikłania i zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Wówczas zaleca sie powtórne leczenie kanałowe – tzw. reendo.

Leczenie endodontyczne – krok po kroku

  • Pierwszym etapem jest przeprowadzenie badania pacjena w celu stwierdzenia konieczności leczenia kanałowego. Wykonywane są niezbędne zdjęcia RTG, które pozwalają lekarzowi poprawnie zdiagnozować aktualną sytuację i podjąć decyzję o dalszym kierunku leczenia.
  • Pacjent zapoznaje się z informacją dotyczącą leczenia kanałowego, możliwych powikłaniach oraz zakresie i koszcie takiego leczenia. Po zapoznaniu się z dokumentami wyraża zgodę na leczenie endodontyczne.
  • Lekarz przystępuje do leczenia właściwego. W pierwszej kolejności usuwa zmiany próchnicze i oczyszcza komorę zęba w celu przystąpienia do opracowania kanałów zęba
  • Lekarz 'zatruwa’ zainfekowaną miazgę w kanałach zębowych, a następnie bardzo precyzyjnymi narzędziami ją usuwa. Usunięte też zostają toksyny bakteryjne. Następnie kanały są czyszczone i przygotowywane do wypełnienia
  • Po wypełnieniu kanałów zostaje odbudowana korona leczonego zęba. W zależności od ustalonego planu leczenia, może to być odbudowa z materiału światłoutwardzalnego, korona ceramiczna lub metalowo-porcelanowa.

Pytania i odpowiedzi

  • Czy to boli?
    Leczenie endodontyczne prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym. Należy zaznaczyć, że aktualnie stosowane środki znieczulające sprawiają, że pacjent praktycznie nie odczuwa bólu. (proszę jednak pamiętać, że niektóre organizmy mogą różnie reagować na znieczulenia – wówczas lekki ból może być odczuwalny). Dodatkowo, ząb pozbawiony żywej miazgi nie posiada już unerwienia, które przewodzi impulsy bólowe.
  • Dlaczego to tyle trwa?
    Jak juz wspomnieliśmy, leczenie kanałowe składa się z kilku etapów. Najbardziej czasochłonne jest opracowanie kanałów, które nierzadko są zakrzywione i trudnodostępne. W przypadku zęba z kilkoma kanałami rozdzielamy leczenie na kilka wizyt w celu eliminacji nadmiernego zmęczenia pacjenta oraz z powodów logistycznych (mało który pacjent może sobie pozwolić na spędzenie kilku godzin na leczeniu)
Umów się na wizytę Formularz kontaktowy