Pedodoncja

Co to jest pedodoncja?

Pedodoncja, inaczej nazywana stomatologią dziecięcą, jest to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem zębów u dzieci i młodzieży. Istotne różnice w uzębieniu dzieci i dorosłych, jak również konieczność specyficznego postępowania podczas leczenia zadecydowały o wyodrębnieniu tej części stomatologii jako osobnego działu.

Proszę pamiętać, że zaufanie i dobre relacje z dentystą dziecko buduje już od wczesnych lat swojej świadomości. Zęby mleczne są niesamowicie mocno podatne na próchnicę, co w połączeniu z brakiem regularnego szczotkowania zębów przez dzieci prowadzi do szybkiego pogarszania się stanu jamy ustnej. Prowadzi to często do sytuacji, że pierwsza wizyta u dentysty jest wymuszona przez ból zęba dziecka i koniecznością borowania – co sprawia, że dziecko wiąże sobie wizyty u dentysty z bólem i będzie starać się unikać tego miejsca w przyszłości.

Dużo lepszym podejściem jest robienie regularnych wizyt kontrolnych, dzięki czemu lekarz będzie w stanie na bieżąco kontrolować stan jamy ustnej, a i dziecko oswoi się z gabinetem stomatologicznym – co końcowo przełoży się pozytywnie na jego zdrowie w przyszłości.

Przesłanki do wizyty u stomatologa dziecięcego

Najczęściej występującymi przesłankami do udania się do pedodonty są:

  • widoczna próchnica zębów
  • brzydki zapach z ust dziecka, pojawiający się mimo mycia zębów
  • afty i zajady w jamie ustnej
  • przebarwienia zębów
  • wady wymowy
  • częste podawanie dziecku leków wziewnych

Główne zabiegi stomatologii dziecięcej

  • Badanie stomatologiczne – wszystkie badania składające się na przegląd jamy ustnej, ocena aktualnego stanu próchnicy, ocena zgryzu, która pozwoli na zidntyfikowanie i wyeliminowanie wad zgryzu u dziecka. Często do tego typu „zabiegów” wlicza się również wizyty adaptacyjne dziecka.
  • Fluoryzacja – zabieg ten, potocznie nazywany „lakierowaniem”, polega na pokryciu powierzchnii zębów cienką warstwą substancji uwalniającej fluor przez dłuższy czas. Pozwala to na wzmocnienie szkliwa zębów, zahamowania wzrostu drobnoustrojów w jamie ustnej czy też zmniejszenie nadwrażliwości zębów.
  • Lakowanie – zabieg zalecany w szczególności po wyrżnięciu się zębów. Polega na pokryciu specjalnym półpłynnym lakiem zębów dziecka, co pozwala na uzupełnienie naturalnych bruzd, w których osadzają się resztki pokarmowe oraz chroni zęby przed działaniem bakterii.
  • Leczenie próchnicy – zęby mleczne mają cieńsze i słabiej zmineralizowane szkliwo, a co za tym idzie – są bardziej podatne na próchnicę. Z drugiej strony utrzymanie zębów mlecznych jest bardzo ważne ze względu na prawidłowy rozwój dizjologiczny dziecka. Proszę pamiętać, że leczenie powierzchniowej próchnicy jest zazwyczaj całkowicie bezbolesne, dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne.
  • Usuwanie zębów mlecznych – w przpadku, gdy ząb mleczny jest w stanie nie pozwalającym na jego uratowanie poprzez leczenie lekarz podejmuje decyzję o jego usunięciu. Proszę pamiętać jednak, że to jest rozwiązanie podejmowane tylko w ostateczności.

Pytania i odpowiedzi

  • Moje dziecko boi się dentysty, co zrobić?

    W takim typadku zalecamy na udanie sie do dentysty na tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której lekarz zaznajomi dziecko z gabinetem, pokaże wszystkie „te dziwne urządzenia” oraz zaprzyjaźni się z dzieckiem. Później już powinno być łatwiej.

  • Czy macie gaz rozweselający dla dzieci?

    Nie, nie posiadamy tego typu znieczulenia, gdyż profil gabinetu nastawiony jest głównie na pacjentów dorosłych. W momencie gdy zaopatrzymy gabinet w takie urządzenie na pewno poinformujemy o tym naszych pacjentów.

  • Jak przekonać dziecko do regularnego mycia zębów?

    Dzieci (podobnie jak i wielu dorosłych) mają tendencję do szybkiego nudzenia się powtarzającymi się czynnościami. Nie są również w stanie pojąć wagi konsekwencji aktualnych zaniedbań w przyszłym życiu. Dlatego też to rodzice są tutaj najważniejsi. Powinni zadbać o to, aby samo mycie zębów było ciekawe – u młodszych dzieci można zastosować kolorowe pasty do zębów, migające szczoteczki czy też środki koloryzujące próchnicę. U starszych ważny jest codzinny, odpowiedni rytuał – np. kolacja, kąpiel, mycie zębów i spanie. Jeśli to nie pomoże (a niestety często nie pomaga) polecamy stary i sprawdzony sposób: rodzicielski szantaż 😉

Umów się na wizytę Formularz kontaktowy